Növekvő erdők

A faültetés több mint egyszeri kampány, hosszú távú elköteleződést jelent.

A településeken a parkok, fasorok, egyes fák fenntartása kertészeti szaktudást igényel, ami figyelembe veszi a fák egészségi állapotát és a települési környezet sajátosságait. Ezek alapján határozzák meg a fák kezelésének módját. A legtöbb településen a magán kertekben ültetett fákat is helyi rendelkezésekkel védik, amikről már a fák ültetése előtt érdemes tájékozódni.

A telepítéssel létrejövő erdők még erősebb jogi védelmet élveznek. Az erdőtörvény értelmében a tulajdonosnak fenntartási kötelezettsége van, vagyis erdőből nem lehet ismét szántót, legelőt vagy akár beépített területet kialakítani. Ez a rendelkezés hosszú távon biztosítja az erdők pozitív hatásainak érvényesülését. Az erdők fennmaradását szolgálja az a rendelkezés is, hogy az új erdőket nem lehet csak úgy magukra hagyni, az erdei életközösség fejlődését figyelni, irányítani szükséges. Védekezni kell például az egyre több helyen megjelenő inváziós fajok térfoglalása ellen, és segíteni kell az egészséges, ellenálló erdőszerkezet kialakulását.

Magyarország erdei és fái sehol sem mentesek az emberi hatásoktól, amelyek közül a termőhelyi körülményeket befolyásoló klímaváltozás a legfontosabb. Az erdők természetes körülmények között nem tudják követni a klímaváltozás ütemét, ezért a velük való gazdálkodás legfontosabb feladata a változó körülmények között is fenntartani az egészséges erdőállományt. A fák ültetése csak az első lépés, amit a fenntartható gazdálkodás évszázadai követnek.

A kezelés módját a termőhely és az oda ültetett fafaj sajátosságai határozzák meg. Nincs általános recept, ezért a fák, és különösen az erdők fenntartásához szakemberek munkájára van szükség.