Országfásítás napjainkban

Az Agrárminisztérium összehangolt fásítási és erdősítési programjainak a célja, hogy 2030-ra az ország területének 27 százalékát tegyék ki az erdővel és fával borított térségek. Minőségi, változatos, hosszú távon is fenntartható faállományt hoznak létre, a termőhelynek megfelelő fafajokból.

A fásítás több területen párhuzamosan zajlik:

  • a Vidékfejlesztési Program és a Közös Agrárpolitika egyaránt támogatja a magán és önkormányzati területek erdősítését,
  • folytatódnak az állami erdőtelepítések, az állami erdőgazdaságok erdőtelepítési mintaprogramokat indítottak,
  • évente 1 millió fát jelent, hogy a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv keretében minden újszülött után 10 fát ültetnek,
  • a Településfásítási Program a rendszerváltozás utáni időszak legnagyobb belterületi fásítási kezdeményezése. Az Agrárminisztérium támogatásával 2020 ősze és 2022 tavasza között két ütemben eddig összesen 36 ezer sorfával gazdagodott 1357 magyarországi, 10 ezer fő alatti település. A Program kiemelkedő környezeti hasznosságán túl szemléletformáló és közösségi élménnyel gazdagítja a települések lakóit, miközben felhívja a figyelmet a Vidékfejlesztési Program erdősítési pályázataira.

Magyarországon 2 millió hektárnyi területet borít erdő. Az erdőkkel való gazdálkodás szénforgalma elnyelő jellegű, évente 4-5 millió tonna szén-dioxidot köt meg, és körülbelül ugyanennyi szén-dioxid kibocsátását kiváltja a fatermékek használata. Az erdőgazdálkodás feladata ennek a szénmegkötő kapacitásnak a fenntartása és növelése. Reális cél, hogy 2050-re a csökkentési tervek mellett is fennmaradó kibocsátás 100 százalékát ellensúlyozni tudják majd erdeink.