A Településfásítási Programban eddig több mint 36 ezer fát ültettek el, az őszi ütemben pedig újabb 8 ezer csemete kerül ki a falvak, kistelepülések közterületeire – közölte Farkas Sándor Kisteleken, ahol a napokban 25 facsemetét ültettek el.

Az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára szombaton a kisteleki termelői piacnál járt, ahol 25 magas kőrist és korai juhart ültettek el. Farkas Sándor azt mondta, az agrártárca 2019-ben hirdette meg az Országfásítási Programot, a következő évben pedig elindult a Településfásítási Program. Helyszínenként 10-30 fa ültetésére 1350 település pályázott. A kezdeményezésben részt vevő 10 ezer lélekszámúnál kisebb településeken eddig mintegy 36 ezer 500 fát ültettek el. A programhoz a földlabdás facsemetéket a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. biztosítja.

A program harmadik ütemének, őszi ültetési szezonjában, 345 településen 8 ezer facsemetét ültetnek el, és a kezdeményezés jövő tavasszal is folytatódik – közölte az államtitkár az MTI beszámolója szerint.

Az Agrárminisztérium a minőségi fafajok ültetésével hozzá szeretne járulni a közterületek képének javításához. Nem elhanyagolható az sem, hogy az elültetett fák javítják környezetük mikroklímáját – hangsúlyozta Farkas Sándor. A térség országgyűlési képviselői posztját betöltő politikus elmondta, a faültetés a környezet- és természetvédelemre is felhívja az emberek figyelmét. Példaként a közeli Baksot említette, ahol tavaly diákokkal ültettek egy fasort, az iskolai osztályok pedig kiválasztottak egy-egy fát, amelyet gondoznak.

Az államtitkár kitért arra is, hogy az Agrárminisztérium összehangolt fásítási és erdősítési programjainak célja, hogy 2030-ra az ország területének 27 százalékát tegyék ki a fával borított térségek.

Csongrád-Csanád Vármegyében számtalan település csatlakozott már a programhoz. Idén tavasszal 30 fával gazdagodott Algyő, Balástyán hársakat ültettek,  de korábban például Pusztaszeren is ültettek csemetéket, mint ahogy Szatymazon is.

Forrás: delmagyar.hu